İKİNCİ EVLİLİKLER

Danışma merkezine gelen Deniz Hanım 17 yaşında evlenmişti. 6 yıl evli kalmış, eşinden 3 çocuğu olmuştu. Önce iyiyken eşi daha sonra kumara başlamış, daha sonra da hanımını çocuklarıyla yalnız bırakıp evi terk etmiş. Deniz hanım da babasının evine yerleşmiş. Onların geleneklerine göre “Dul bir hanım evlenmeliymiş. “Danışanım da babasının evinde daha fazla kalamayacağını anlıyor ve görücü usulüyle bir beyle evleniyor. Evlendiği eşi mesleği iyi olan, huyu güzel, bir kişiymiş. Yeni eşinin biri 12, diğeri 14 yaşında iki kızı varmış. Deniz hanım evliliğinde mutlu olmak için eşinin kızlarına karşı çok iyi davrandığı halde, kızlar onu ilk günden istememişler. Hatta yüzüne, “Seni bu evden kaçırtacağız. Naylon annesin sen” diye dalga geçmişler. Danışanımın üvey kızları kendisini babalarına şikâyet etmişler, ona iftiralar atmışlar, huzurunu bozmuşlar.

Deniz hanımın ikinci eşinden ortak bir çocukları oluyor ama kızlar yüzünden boşanmak zorunda kalıyorlar. Hatta eşi boşandıktan sonra Deniz hanıma telefon açıp, “Kızlarım evlensin, seninle tekrar birleşelim, ben seni seviyorum” diyor.
Danışanımın öyküsü burada da bitmiyor. Hayatı film gibi ama sizler de bu olay kadar olmasa da buna benzer sorunları ikinci, üçüncü eşinizle yaşıyorsunuzdur.
Deniz hanıma iki yıl sonra, boşanmış, bir çocuklu bir bey talip oluyor. Bu bey kendisini çok seviyor ve üç çocuğa da gerçek bir baba gibi davranıyor, onları benimsiyor. Danışanımın çocuklarının gerçek babasının ne yaptığını merak ediyorsunuzdur. O da, Deniz hanımla tekrar barışmak istemiş. Sonra bu ilk eş bakmış ki danışanımdan hayır yok, tekrar evlenmiş. İşin ilginç yanı, öz çocuklarıyla hiç ilgilenmemiş, arayıp sormamış. Yani olan her zamanki gibi çocuklara olmuş…
Çocuklar üvey anneyi, çok sevdiği annelerinin yerine geçmeye çalışan bir insan olarak görür, hemen onu kabullenemez. Babaya düşen önemli bir görev, ikinci evliliği yapmadan önce çocuğunun kendisinden üvey annesini, öz annesinin yerine koymasını beklemediğini, üvey annenin kendisini seveceğini ve yardımcı olacağını, onun hayatını kolaylaştıracağını anlatmak, kendisine önem verildiği şeklinde algılar.
Bir kişi üvey anne rolünü üstleneceği bir evliliğe adım atmadan önce iyi analiz etmelidir. Çocuğun gerçekten istediği, üvey anne- babanın onu seviyor, anlıyor ve hoşgörü gösterebiliyor olmalarıdır. Çocuklara ikinci anne veya baba ile iyi anlaşıyor olmanın gerçek anne veya babaya haksızlık yapmak anlamına gelmediği anlatılmalıdır. Olay, biz büyük bir aileyiz, şeklinde görülebilmelidir.
Üvey anne ile çocuk arasında sağlıklı bir ilişki kurulması için, problem yaşandığında, baba olayı iki tarafı da dinleyerek çözmeye çalışmalıdır. Çocuk, babasını avukat gibi hissetmemelidir. “Ben ne yaparsam yapayım, yanlış da davransam babam benden yana” dememeli.
İkinci evliliklerini yapan babaların şöyle bir hatası oluyor; kendi çocuğunu seviyor ama üvey anne odaya girince sevgisini gösteremiyor. Çocuk da “İşte bak, üvey anne geldiği zaman farklı davranıyor, o olmadığı zaman daha iyi davranıyor, üvey anne babamla ilişkimi bozuyor” diye düşünür, üzülür.
Babaların ikinci evliliğinde yaptığı bir başka hata da; ilk evliliğindeki hataları tekrarlamamak için ikinci eşlerine gerektiğinden fazla iyi davranabilirler. Çocuk da “Demek ki bu kadını, benim annemden daha çok seviyor” der kendi kendine, babasına kızar.
İkinci evlilikler bazen bu kadar korkunç, dramatik olmuyor. Araştırmalara göre, çocukların ne olursa olsun, kendi anne babalarıyla büyümek istedikleri saptanmıştır. Özellikle yaş küçükken bu uyumun sağlanması daha kolay olmaktadır.

Aile yaşamı ekonomik ve duygusal açıdan çocuğunu tek yetiştirmekten daha doyurucudur.

Comments are closed.